Цифровая или аналоговая рация: на чем остановить свой выбор?
Перш ніж підходити до питання вибору аналогової чи цифрової рації, звичайно, необхідно розуміти, з якою метою та в яких умовах це обладнання експлуатуватиметься.
Два основні види цих радіопристроїв – аматорські та професійні. Аматорські працюють лише у дозволеному діапазоні радіохвиль, тобто. що не вимагає спеціальних дозволів. Наприклад, в Україні цей діапазон та крок радіочастотної сітки прописано в нормативному документі «Регламент аматорського радіозв'язку України», контроль за його дотриманням ведеться Укрчастотнаглядом. Ширина частотного поля, де можна вести передачу, залежить від конкретної моделі рації.
Аматорські рації знайшли застосування у побуті – радіоняні, переговори мисливців, водіїв-дальнобійників тощо.
Професійний радіопередавач працює у закритих каналах для любителів або інших служб. Так, рації підрозділів служб МВС не працюють на одній хвилі із раціями служби швидкої допомоги тощо.
Наступний параметр, якому приділяється увага при виборі – аналоговий чи цифровий сигнал передається та приймається. Рація може бути при цьому як аматорською, так і професійною.
На даний час, незважаючи на більш високу вартість, вважають за краще купити цифрову рацію. Чому? Тому що основна її перевага перед аналоговою – більша стійкість зв'язку, багатший функціональний набір.
Як на практиці реалізовано ці переваги?
Аналогове радіообладнання обмінюється аналоговим сигналом. Якість його прийому залежить безпосередньо від сили сигналу. Якщо є коливання в потужності радіохвилі, що передається, можна «почути» інформацію з перешкодами. Якщо немає зони прямої видимості між раціями, то часто якість зв'язку залишає бажати кращого.
Передача інформації у цифровому вигляді означає, що голос людини сприйнятий та переведений шифратором у послідовність нулів та одиниць. У цьому випадку рівень радіосигналу слабко впливає на якість звуку в динаміці рації, тому що її дешифратор розпізнає цифровий код навіть при мінімальному рівні радіосигналу.
Наступна перевага цифрової рації – мікросхеми споживають менше електроенергії, ніж радіолампи. Отже, і час автономної роботи радіопристрою набагато більший. До того ж, мікросхеми займають менше місця, тому пристрій загалом набагато компактніший.
Що стосується додаткових функцій... Купити цифрову рацію означає отримати можливість:
- вести діалог як голосом (незручно на полюванні), а й з допомогою текстових повідомлень;
- користуватися GPS-навігацією, тобто. позиціонувати своє місцезнаходження;
- вести конфіденційні розмови, використовуючи режим шифрування радіосигналу.
Багато моделей цифрових рацій можуть працювати і з аналоговим радіосигналом, тому коло Вашого радіоспілкування не буде звужено.
Щодо того, який тип рації зручніший – стаціонарний чи портативний, кожен визначає для себе індивідуально виходячи з того, яка потужність чи дальність зв'язку потрібна при експлуатації, а також у яких умовах планується її використання.