Как правильно выбрать коммутатор для офиса?
Офіс – місце зосередження бізнес-ідей, бухгалтерської звітності, робітників високої професійної підготовки, місце виробництва цільових бізнес-процесів. Загалом, це живий організм, який постійно потребує інформації, яку здатний надати Інтернет. Ну а яка мережа може бути без серверів, комутаційного обладнання та клієнтських пристроїв? Комутатори – основні пристрої розподілу потоків інформації з реалізованою у багатьох моделях функцією захисту (DMZ-зони тощо). Розглянемо, як правильно вибрати та купити комутатор для офісу та, звичайно ж – критерії цього вибору.
Насамперед, зауважимо, що офісне комутаційне обладнання кардинально відрізняється від домашнього. Погодьтеся, що принаймні масштаби локальної комп'ютерної мережі для офісу та будинку суттєво відрізняються. Тому вибір для «роботи» – суворіший.
Лише кілька років тому у ходу були пристрої, ім'я яким – хаб. Їхня характеристика – велика кількість колізій у мережі через відсутність правильної адресації інформаційних пакетів протоколів передачі даних. Нині в ході інтелектуальні світи – обладнання з власною операційною системою, яке на кілька порядків підвищило якість та швидкість передачі даних як у локальній мережі, так і під час обміну інформацією зі світовими ресурсами. Їх ми і називатимемо комутаторами.
Отже, комутатор - активне мережеве обладнання, яке є "серцем" локальної мережі офісу. Його підбір може бути складним, але цікавим процесом. Полегшують його чітко прописані у техпаспорті пристрої параметри, перелік функцій.
Перша рекомендація щодо підбору світчу в офіс – дотримання принципу розумної достатності. Як це працює – на прикладі? Просто - немає необхідності вибирати 24-портову модель для офісу, в якому максимум, скільки може бути споживачів - 10. По-перше, будуть завищені фінансові витрати і характеристика «на виріст» не буде використана зі 100% ймовірністю. По-друге – складніше визначити присутність системної проблеми з електроживленням пристрою, що розглядається, при поступовому «вигорянні» портів – нехитрий адмінський прийом «перемикай порти» виключає геть-чисто час і місце «для подумати». Доки прилад зовсім не вийде з ладу.
Друга рекомендація – здійснювати вибір у точній відповідності до функціональних та апаратних характеристик свитча. Їх перелік:
Кількість портів. Популярні моделі на 8, 16, 24, 48 портів тощо. За фактом – це кількість клієнтів, що підключаються.
Кількість інтерфейсів, що підключаються. Параметр впливає кількість вхідних ліній від провайдера, що характеризуються високою швидкістю передачі – понад 1 Гб/сек тощо. Декілька інтерфейсів дозволяють в інтелектуальній моделі реалізувати схему резервування каналів передачі даних, працювати від кількох ISP.
Швидкість передачі в портах. Стандарт автовизначення швидкості IEEE 802.3 Nway - 10, 100, 1000 Мб/сек.
Кількість вхідних аплінків (up-link) – портів без функції визначення типу обтискання кабелю, за допомогою яких можна виконати каскадування кількох комутаторів (при нестачі портів в одному).
Визначення схеми обтискання кабелю – MDI або MDI-X. Часто комутаційне обладнання підбирається до офісу з вже прокладеною «сіткою» та обтиснутими «кінцями». Тип «обтискання» може зробити мережу непрацездатною саме через нездатність світчу визначити його тип.
Розміри таблиці MAC-адрес. Цей параметр відповідає за можливу кількість підключених клієнтів.
Далі в ряді параметрів - програмному інтерфейсі, що задаються в керуючому комутатором. З кожним із них необхідно ретельно ознайомитися.
Існує чітка класифікація свитчів - 4 рівня, що працюють на:
- фізично мережевої моделі (OSI). Їхнє виробництво фактично припинено.
- на канальній моделі мережі. В основному – некеровані та невелика кількість моделей керованих свитчів.
- на мережевому рівні OSI. До них відносяться маршрутизатори та деякі моделі керованих свитчів.
- на транспортному рівні мережевої моделі OSI.
Для вибору пристрою певного рівня доведеться визначитися попередньо з топологією локальної мережі, кількістю користувачів, швидкістю передачі даних у мережі та підмережах.
Далі необхідно вибрати спосіб управління інтелектуальним комутатором (а ми розглядаємо саме його придбання, чи не так?). Існують моделі з можливістю доступу через (наведемо найбільш популярні):
SSH. Це програмний порт, який добре себе зарекомендував з точки зору безпеки та великої кількості клієнтських програм доступу по ньому;
Web-інтерфейс (через браузер). Цей спосіб характеризується обмеженим набором опцій налаштування, на відміну від способу з використанням командного рядка;
telnet. Придатний лише для здійснення початкових налаштувань програмний порт. Характеризується високим ступенем небезпеки злому.
Спеціалісти інтернет-магазину Фортер пропонують Вам різне мережеве обладнання, в тому числі комутатори від таких виробників як: ViDi Link, Ubiquiti Networks і Tp-Link. Моделі пристроїв можуть бути типу, що настроюється і некерованого, які виконані для настільної установки або ж з можливістю монтувати в стійку.