Блоки живлення та їх групи
"Слаботочка" - так на сленгу інженерів, електромонтажників звучить визначення будь-яких сучасних систем безпеки. Слабкі струми, що живлять обладнання всередині такої системи – характеристика, яка дала життя як великомасштабним комплексам відеоспостереження, контролю та управління доступом, так і автомобільним сигналізаціям. «Серцем» усієї такої структури виступає блок живлення.
Чим надійніший цей елемент, тим якісніше виконує своє завдання весь комплекс електроустаткування загалом. Якщо навести приклад для кожної системи, то у разі відеоспостереження («стаціонарного» з безліччю камер відеоспостереження та кількома реєстраторами, так само як і автомобільними відеореєстраторами з підключеними 1-2 мініатюрними камерами) – якість відеозображення, у тому числі й збережена у відеоархіві. Для систем контролю та управління доступом важливими є точна ідентифікація людини та безперешкодний її пропуск на підконтрольну територію. Для автомобільної сигналізації потрібно забезпечення точної роботи охоронних датчиків (відкриття дверей та/або капота, удару в колесо або кузов машини, порушення периметра, зміни об'єму тощо) та стабільність передачі тривожного сигналу на брелок або смартфон власника.
Блоки живлення умовно можна поділити на кілька груп:
- стандартні блоки живлення;
- безперебійні (джерела безперебійного живлення).
До перших відносять звичайні блоки, що працюють лише за наявності напруги у зовнішній електромережі. Це, як правило, найпростіші пристрої, що є поміщений в зовнішній корпус (іноді здатний витримати досить потужні механічні та електричні впливи) знижуючий трансформатор.
Стандартний блок живлення відрізняється тим, що всі коливання частоти, напруги та струму передають через обмотки трансформатора в незахищену внутрішню мережу. Тому такі пристрої встановлюють у місцях, де:
- стабільні показники електроживлення зовнішньої електромережі;
- немає жорстких вимог до значень напруги, частоти та струму у внутрішній мережі.
"Трансформаторні" блоки живлення також діляться на кілька підгруп - лінійні та імпульсні. По-перше, для отримання постійної напруги використовується діодний міст. Імпульсні – найскладніші у технічному плані. Саме їх використовують у електричних слаботочних ланцюгах з напругою 12В, 5 та 3,3В. У принциповій схемі такого типу електроустаткування закладено такі блоки, як стабілізатор вихідної напруги, елементи некорисного навантаження, широко застосовується елементна база зі стабілітронів, транзисторів, мікросхем з компараторами тощо. Імпульсні блоки живлення є найкращими джерелами, їх параметри є найбільш стабільними.
Часто «слабочка» вимагає встановлення безперебійних джерел живлення. Таке обладнання будується із застосуванням акумуляторних батарей великої ємності, потужності.
Вони здатні протягом кількох годин підтримувати у працездатному стані системи охоронно-пожежної сигналізації тощо. Для систем автомобільної сигналізації застосовують мало, оскільки роль батарей виконує звичайний автомобільний акумулятор (АКБ).