Коротко про фляга і гідросистеми
Одна з базових потреб людського тіла – одержання рідини у необхідних обсягах. Як стверджує медицина, людина складається від 60 до 80 відсотків із води залежно від того, скільки їй років.
Пити воду в достатній кількості – означає не лише підтримувати такий «штатний» обсяг води, а й дозволяти їй виконувати низку природних функцій. Ось деякі з них:
- розчинення речовин, які у тіло (їжа, ліки).
- вода є носієм поживних речовин;
- вода є також носієм, що виводить з організму шлаки (продукти переробки їжі та пиття, розпаду лікарських засобів, їх надлишків тощо).
Людина, яка потрапляє в дискомфортні для організму умови (спека, холод, підвищені фізичні навантаження) потребує особливого режиму пиття. Яскравий приклад – спортсмени та військові. Їм необхідно забезпечення водою далеко від її джерел і тут на допомогу приходять фляги та гідросистеми.
Фляги
Це сучасні пристрої для зберігання та транспортування у складних зовнішніх умовах звичайної води, чаю, спиртних напоїв та інших споживаних людиною рідин. Купити фляги воліють для велопрогулянок, пішого туризму, далеких походів горами, в пустелях при високих або наднизьких температурах навколишнього середовища.
Тому від цих пристроїв при активній експлуатації очікують:
- відмінні герметичні властивості. Кожна крапля буває на вагу життя;
- високу стійкість до агресивних властивостей рідини, що зберігається (висока температура, руйнівні властивості спиртних напоїв та ін.);
- надвисока стійкість до механічних пошкоджень (удари про каміння під час падіння…);
- надійність виготовлення (збереження герметичності протягом усього терміну експлуатації);
- зручність використання, у тому числі і в комплексі з аксесуарами (носіння на поясі, з сумкою, рюкзаку і т.д.).
Зважаючи на ці вимоги сучасні фляги виготовляють із особливо міцних видів харчового пластику, металу (сталі, алюмінію, сплавів). Перевага пластику – легкість виробу. Металів – здатність протистояти важким механічним впливам. Можливо, фляга при цьому змінити форму, але збереже герметичність. Метал також легко піддається фарбуванню, зберігає колір (важливо для військових).
Фляги можуть мати різний вигляд і обсяг. Популярні їх версії для велосипедистів, туристів, співробітників рятувальних служб, класичні «радянські» зразки та у вигляді пляшок, плоскі «коньячні» для носіння піджаків… Загальноприйняті, «стандартні» обсяги – від 0,5 до 1 л. У деяких фляг кришка виконується у вигляді склянки (зручно в поході – не потрібно нести окремі склянки), в інших поверх кришки зроблений додатковий ковпачок для запобігання забрудненню шийки.
Гідросистеми
Дані вироби – професійного рівня проектування, виготовлення та застосовуваних матеріалів. Вони коштують дорожче, ніж звичайні фляги, однак і способи їх застосування, функціональні характеристики набагато вищі. Придбати гідросистеми вважають за краще туристи (альпіністи, велосипедисти тощо), співробітники силових органів, службовці армії, військово-морського флоту з професійним рівнем підготовки у спеціальних дисциплінах.
Основне завдання гідросистеми, або як її називають – гідратора, питної системи, - дати можливість людському організму поповнити запаси рідини без зайвих зупинок, тобто. прямо під час марш-кидка, подолання дистанції веломаршруту тощо.
Незважаючи на досить простий зовнішній вигляд, гідросистема – ретельно продуманий пристрій. Так, поліетиленовий мішок (медуза) зазвичай вміщує 2,5 л. рідини. Є моделі, розраховані на 3 л. У його верхній частині розташована або широка горловина з великою кришкою або спеціальний зріз гермоупаковки. Їхнє завдання не лише забезпечити швидке наповнення «медузи», а й дати можливість ретельно вимити її нутрощі. Стандартне розташування мішка – на спині. На його поверхні (якщо вона непрозора) може бути система сигналізації рівня наповнення ємності.
Трубка з напувалкою та клапаном підбираються такої довжини, щоб від гідратора «дістати» до рота, не обмежуючи рухливість голови, тулуба. Клапан працює в режимі повного замикання (для транспортування) та робочому (не дає проливатися рідини під час експлуатації).
Аксесуари
Фляга – меншою мірою, гідратор – більшою, схильні до проколів, інших «форс-мажорів». Тому варто подумати попередньо про те, що купити гідросистему, флягу стоїть у спеціальному чохлі. У першому випадку це може бути легкий матер'яний пристрій для носіння фляги на поясі, в пристебнутому вигляді до сумки, рюкзаку. У другому – чохол може бути виконаний із міцного матеріалу з металізованою ниткою проти порізів, проколів. Для гідраторів провідні виробники туристичної, військової амуніції випускають спеціальні рюкзаки, системи забезпечення легкого доступу для наповнення питних систем.
Ще один аксесуар для цих виробів – спеціальні миючі засоби.
Інтернет-магазин Фортер пропонує достатню кількість фляг та гідросистем, а також необхідних аксесуарів до них. Ознайомитись з повним переліком товарів можна у розділі "Спорядження та екіпірування".