На допомогу нирцю: підводний ліхтар
Я вже давно захоплююсь дайвінгом. Починав пірнати ще на Чорному морі, коли з'явилася можливість – почав їздити на Червоне – ось де краса невимовна. Спочатку, як і всі новачки, поринав на невеликі глибини – до 10 метрів. Поступово почав пірнати дедалі глибше, і тут зрозумів, що костюма та балонів уже недостатньо, потрібен ліхтар для дайвінгу.
Ну дайвери мене і так зрозуміють, а для інших поясню, що чим глибше поринаєш, тим гірше проникає світло з поверхні, тому щось розглянути вже практично неможливо. Почав я потроху придивлятися, які підводні ліхтарі є в продажу. Спочатку в очах рябило, не міг ні на чому зупинитися. Поступово, у міру того, як я читав у мережі літературу, як грамотно вибрати та купити підводний ліхтар, морок почав розсіюватися. Тепер хочу поділитися тим, що дізнався сам про ліхтарі для дайвінгу.
Вода, вода, навколо вода….
Ну те, що це має бути водонепроникний ліхтар, зрозуміло й новачкові. Але тут є одна маленька проблема. Майже всі ліхтарі для екстремальних видів відпочинку є водостійкими. Чи означає це, що можна брати будь-який підводний ліхтарик? Зовсім ні. Зверніть увагу на маркування та технічні характеристики, знайдіть там літери IP. Водонепроникний ліхтарик для дайвінгу повинен мати цифрове позначення IPX8. Такі підводні ліхтарі дозволяють опускатися на глибину від 30 до 100 метрів, як у прісній, так і в морській воді.
Що стосується вибору джерела світла, то ліхтарі для дайвінгу однозначно мають бути на світлодіодах. Жодного ксенону та інших таких же варіантів. Порівняйте хоча б ресурс роботи - водонепроникний ліхтар на ксеноні працюватиме всього 20-30 годин, грубо кажучи, це 15-20 занурень. А якщо купити підводний ліхтарик на світлодіоді, то його вистачить до кінця життя, тому що середній ресурс становить 50 тисяч годин. Відчули різницю? Йдемо далі.
Гори гори моя зоря…
Якщо ви збираєтеся купити підводний ліхтар, дуже важливе питання - джерело живлення. Я раджу акумулятори AA Ni-MH або 18650 Li-Ion. Як правило, з ними підводні ліхтарі працюють від зарядки до зарядки близько 3 годин. Є одна маленька хитрість, про яку новачки не знають. Стандартний ліхтар для дайвінгу обладнаний кількома режимами випромінювання: економним, стандартним і максимальним. Так ось, якщо ви переключите підводний ліхтарик в енергозберігаючий режим, того ж запасу батарей вистачить до 10 годин.
Аксесуари
Після того, як вам вдалося грамотно вибрати та купити підводний ліхтарик, починається наступний, не менш захоплюючий етап – придбання аксесуарів. Що це таке і для чого вони потрібні?
Я після того, як вперше спустився під воду, закріпивши на лобі водонепроникний ліхтарик, сподівався побачити набагато більше екзотичних риб, ніж у прибережних водах. Але тут на мене чекав облом. Ні, ліхтар, як і належить, працював на всі 100%. Промінь з моєї голови був, як маяк, видно метрів за двадцять. Але в тому й проблема. Як з'ясувалося, глибоководні риби тому й живуть на глибині 20-30 метрів, що вони не люблять (чи бояться?) світла. Коротше, всі поховалися у водоростях, а ті, хто не встиг, швидко пливли. Ні сфотографувати (на що я розраховував), ні пополювати (якщо хтось пірнає з підводним гарпуном).
Саме для цього і продають різні поляризаційні лінзи та дифузори, які розсіюють світло. Вони можуть бути із жовтим, зеленим або червоним склом. Ефект виходить як у фотолабораторії – якщо хтось у ній був. Начебто і темно, але в той же час все видно.
Так, ще не забудьте про надійні кріплення для ліхтаря. Особисто я завжди беру шнури із металевим «крабиком» (це такий тип кріплення). Дуже надійні, і жодного разу не підводили.