Охорона периметра – сучасні рішення
Охорона периметра – сучасні рішення
Запобігання проникненню сторонніх осіб та предметів на режимні об'єкти та території – одне з найважливіших завдань охоронних служб. Допущені помилки стають причиною серйозних фінансових та іміджевих втрат. Зловмисники, що проникають через виявлені лазівки, завдають шкоди життю та здоров'ю громадян, викрадають матеріальні цінності, результати інтелектуальної праці, отримують доступ до секретних документів, вторгаються в чиїсь особистий простір.
Часи, коли охорона периметра здійснювалася виключно силами людей та тварин, які ведуть візуальне спостереження, безповоротно пішли у минуле. В даний час функції контролю покладаються на спеціальне обладнання, що розроблене з використанням сучасних технологій. Найважливішим елементом охоронних комплексів є безконтактні сповіщувачі , що дистанційно реагують на проникнення.
Найбільшого поширення набули пристрої наступних типів:
- Радіохвильові.
- Інфрачервоні (оптичні).
- Провіднохвильові.
- Вібраційні.
При розробці цих видів обладнання застосовуються специфічні технологічні рішення, що мають свої особливості, переваги та недоліки.
Радіохвильові сповіщувачі
Приймальні антени, що генерують короткохвильове радіовипромінювання, можуть встановлюватися просто неба або всередині приміщень. Створюване ними електромагнітне поле має форму витягнутого еліпсоїда обертання. Приклад на рис. №1, де 1 та 2 – це двопозиційні радіохвильові сповіщувачі, а 3 – зона контролю.
Рис. 1
З погляду користувачів та фахівців з обслуговування, перевагами охоронних комплексів подібного типу виступають:
- Висока чутливість, яка залежить від часу доби та погодних умов.
- Відсутність реакції на статичні об'єкти, що знаходяться всередині генерованого поля. Це дозволяє, без додаткового переналаштування охоронного обладнання, розміщувати в зоні контролю різну техніку, меблі, господарський інвентар та інші предмети.
- Простота монтажу. Радіохвильові сповіщувачі не вимагають точного калібрування і можуть монтуватися навіть на пересіченій місцевості зі значними перепадами висот.
- Неможливість візуального виявлення меж контрольованої зони.
Працездатність радіохвильових комплексів не залежить від температури навколишнього середовища та об'єктів, що реєструються.
Однак у них є недоліки, найбільш серйозними з яких вважаються:
- Чутливість до радіоперешкод. Якщо поблизу знаходяться потужні приймально-передавальні антени, у роботі радіохвильових охоронних комплексів можуть виникати збої. Цим можуть скористатися зловмисники.
- Наявність нехай і невеликих, але сліпих зон. Вони не настільки великі, щоб через них могла проникнути людина, але переборні для предметів та механізмів малого розміру.
- Висока вартість. Це найвитратніший варіант оснащення систем охорони периметра.
Приймати рішення про доцільність використання такого устаткування слід з конкретних умов.
Добре зарекомендували себе в процесі експлуатації датчики, які випускають фірма Forteza . Наприклад, Зебра-60 або Бар'єр-500 .
Інфрачервоні сповіщувачі
Незважаючи на схожість у назві, існує два принципово різні види інфрачервоних сповіщувачів:
- Пасивні. Датчики, оснащені оптичними реєстраторами, що нарізають контрольований простір на сектори, реагують на перепади температури та бачать об'єкти, що рухаються зі швидкістю швидше за 0,2 м/с.
- Активні. Пристрої, що складаються з генеруючих інфрачервоні промені випромінювачів та оптичних реєстраторів, спрацьовують, як тільки сторонній предмет виявляється на лінії між передавачем і приймачем і блокує сигнал.
У кожного з варіантів є свої особливості та переваги.
Пасивні інфрачервоні сканери
Принципова схема поділу контрольованого простору на зони пасивним ІЧ-датчиком показано на рис. №2.
Рис. 2
Пристрої, що реєструють зміну температурного тла, доцільно встановлювати у приміщеннях складної конфігурації, заставлених меблями та інші предметами. Однак, якщо в простір, що сканується, проникне повільно рухомий предмет, чия температура не відрізняється від температурного фону навколишнього середовища, охоронне обладнання не подасть сигнал тривоги.
Активні інфрачервоні сканери
У складі такої системи охорони периметра, обов'язково, повинні бути датчики двох різних типів:
- Генеруючі ІЧ-промені.
- Реєструючі випромінювання.
Варіант їхнього розміщення показаний на рис. №3. Обладнання спрацьовує, варто якомусь об'єкту опинитися по дорозі променів, показаних на схемі під номером 3.
Рис. 3
При цьому швидкість руху та температура не мають значення. Такі комплекси надійні, але:
- Для охорони периметрів складної конфігурації потрібно встановлювати безліч передавальних та приймаючих пристроїв.
- Датчики доводиться ретельно регулювати, оскільки промінь повинен точно потрапляти до оптичного реєстратора.
- ІЧ-промені можна виявити за допомогою спеціального обладнання.
Якщо вас це не лякає, ви можете використовувати для охорони периметра променеві системи, укомплектувавши їх інфрачервоними сповіщувачами. Наприклад, популярними моделями МІК-02 або МІК-03 від компанії Forteza.
Провіднохвильові системи
Принцип роботи дротовохвильових охоронних комплексів з одним, двома або трьома провідниками схематично показаний на малюнках №4.
Рис. 4
Тут 1 - це стійки (опори), на яких кріпляться провідники, 2 - власне провідники, 3 - хвильове поле, що генерується, і 4 - межа середовищ, наприклад, поверхня води або грунту. Такі системи мають ряд важливих особливостей:
- У ролі провідника, яким передається генеруюче поле енергія, можуть виступати як звичайні дроти, і інші струмопровідні матеріали. Наприклад, колючий дріт чи металеві профілі.
- Правильно розмістивши опори можна сформувати охоронну систему навіть для складного периметра зі значними перепадами висот.
- Кордон середовищ не є перешкодою для створення поля. Більше того, за потреби провідники можна прокладати у різних середовищах – у воді, повітрі, твердому та пухкому ґрунті.
Визнаною перевагою цієї технології вважається її цінова доступність, оскільки для роботи комплексу потрібен лише один датчик, що підключається до провідників (наприклад, Forteza РЕЛЬЄФ-2 ). Основними недоліками - візуальна помітність і необхідність облаштування проходів в периметрі, що охороняється.
Вібраційні сповіщувачі
Пристрої, що чуйно реагують на найменші вібрації, здатні виявляти навіть найобережніших зловмисників. Але їх широкому поширенню перешкоджають два основні недоліки:
- Неможливість розміщення у місцях, де постійно переміщаються люди чи транспорт.
- Складність регулювання, коли необхідно дуже точно визначати рівень допустимих струсів.
Але це зовсім не означає, що треба повністю відмовлятися від використання такого обладнання. Встановивши вібраційний сповіщувач Forteza ЛІАНА в сховищі, що рідко відвідувається, можна надійно захистити цінності від зловмисників.
Висновок
Оскільки, як уже було зазначено вище, у кожної технології є свої переваги та недоліки, підвищити ефективність системи охорони можна, використовуючи датчики різного типу в комплексі – інфрачервоні та радіохвильові, вібраційні та дротянохвильові. Це дасть змогу перекрити всі мертві зони та звести ризики до мінімуму.
Фахівці інтернет-магазину Forter готові допомогти підібрати оптимальні поєднання датчиків для вашої системи безпеки в рамках бюджету та необхідних параметрів.