Принцип роботи систем контролю протікання води
Багато хто з нас стикався з наслідками затоплення, віддаючи чималі гроші та час на усунення проблеми зіпсованого змішувача або труби, що лопнула, або того гірше – відновлюючи обробку приміщення або компенсуючи витрати на ремонт сусідам знизу. Очевидно, всі погодяться, що дешевше було б запобігти таким ситуаціям. Одним із найбільш ефективних способів захисту житла від подібних проблем стала система контролю протікання води.
Це досить простий комплект обладнання, що складається з модуля управління, датчиків і клапанів затвора – елементів, кожен з яких вирішує певне коло завдань. Датчики розташовуються в приміщеннях з водопровідними трубами та спрацьовують, відправляючи відповідний сигнал на модуль керування. Сам модуль активує роботу запірних клапанів, які моментально блокують водопостачання, попереджаючи таким чином затоплення.
Розглянемо детальніше принцип роботи всіх елементів. Реєстрація датчиком аварійної ситуації відбувається при попаданні на нього води. Він підключений до безпечного джерела живлення, тому контакт при дотику до нього людини не становить жодної загрози. Зовні цей компонент нагадує контейнер із чутливим елементом у вигляді розташованих на одній площині контактів. Висока електропровідність води при контакті з контактами сприяє їх замиканню, і, відповідно, спрацьовування приладу. Звичайні бризки не спричинять спрацювання приладу.
Для з'єднання дротової моделі з модулем керування використовується екранований кабель, довжина якого може збільшуватися до 100 метрів. Напруга в кабелі трохи більше 24В, а живлення походить від батарейок чи акумуляторів-таблеток, потребують заміни щорічно чи рідше.
При використанні бездротових пристроїв система залежить від подачі електрики, а відстань від датчиків до контролера збільшується до 150 метрів. Недоліком бездротового комплексу є відсутність контролю справності датчиків, адже контролер такого комплекту забезпечується лише приймаючим пристроєм.
Хоча у багатьох сучасних моделях вже реалізовано можливість контролю заряду джерел живлення. Досягнення критичного заряду акумулятора в них веде за собою надсилання сигналу блокування подачі води. У системах «розумний будинок» використовується безперервний радіозв'язок між модулем, що управляє, і датчиками, що дозволяє контролювати їх стан завжди.
Запірна арматура буває двох видів. Перший - електромагнітні клапани, у яких досягається миттєвість перекриття води у разі аварії. Слід розуміти, що підтримка роботи клапанів у стаціонарному режимі відбувається за наявності постійної електрики. Тобто за автономного живлення контролера такий варіант стає неприйнятним, адже звичайна розрядка автономного джерела живлення призведе до затоплення.
У зв'язку з цим більшість виробників пропонують системи із запірними пристроями із сервоприводом. Підтримка заслінки крана в потрібному стані не потребує подачі електроенергії. Якісні редуктори, що використовуються в нових приладах, забезпечують великий момент, що крутить, при мінімальній витраті електроенергії. Такий механізм відрізняється легшим ходом заслінки, але й тривалішим часом закриття – 3 і більше секунди.
Інтернет-магазин Фортер пропонує купити системи контролю протікання води як дротяні, так і бездротові, а також аксесуари до них.