Призначення трансформаторів: типи та функції
Живлення побутових приладів, робота міського електротранспорту, промислового обладнання залежить від такого пристрою як трансформатор, купити який можна в нашому інтернет-магазині. Завдяки великій кількості його видів конструктивних виконань, відмінним експлуатаційним характеристикам ми не замислюємося сьогодні про роботу джерел електроенергії, забезпечення її достатніх показників напруги, частоти та струму – ми просто користуємося вимикачем.
Трансформатор – електричний пристрій, що дозволяє перетворити параметри електрики. Основні його конструктивні елементи – обмотки, електромагнітна частина та система охолодження.
Існують два основні його види (у розрізі змінних параметрів):
- напруги;
- струмовий.
За типом це електротехнічне обладнання можна поділити на:
- знижуючий;
- підвищує.
Як це реалізується практично? У його конструкції передбачено кілька поряд розміщених обмоток на стрижнях. Завдяки електромагнітному полю, що виникає при подачі електрики на контакти первинної обмотки, виникає струм у вторинній обмотці, що підключена до навантаження (електроприлади, механізми...). Залежно від характеристик обмоток, прилад видає підвищену або знижену напругу (або струм). Бувають також пристрої за типом роботи (режиму):
- холостого ходу (не підключений до навантаження);
- короткозамкнутий (коли з'єднані висновки вторинної обмотки);
- робітник (висновки вторинної котушки підключені до пристрою корисного навантаження).
Фахівці можуть перерахувати такі характеристики трансформатора (номінальні):
- лінійна напруга;
- лінійний струм;
- частота;
- потужність;
- кількість фаз (1-а чи 3-фазне підключення);
- режим роботи;
На корпусі пристрою (або частіше на його табличці-технічному паспорті) вказують схему та групу з'єднання обмоток. Важливо також знати спосіб його охолодження.
Види та функції трансформаторів залежно від сфери їх застосування
Силові. Їх встановлюють біля розподільчих підстанцій електрогенеруючих систем – ГЕС, АЕС тощо. після понижуючих трансформаторів із 110, 220 кВ до 380 В. Вони відповідають за забезпечення електрикою міської інфраструктури, житла, промислових об'єктів тощо. Їхнє завдання – перетворити енергію з «транспортними» параметрами ЛЕП на побутову – 220В. Традиційні параметри перетворення з 380 до 220В.
Побутові. Захищають побутове електроустаткування та підтримують номінальні параметри електромережі – напруги 220В, частоти та заданого струму.
Зварювальний. Апарат побутового та промислового призначення, створений для передачі електрики із силової мережі до зварювальної. Він знайомий споживачам під найменуванням зварювальний апарат.
Олійний, сухий. Працює у мережах, де номінальною напругою вважається напруга від 6 кВ.
Електронний. Унікальний елемент живлення, що перетворює 220В на 12, 24В і менше, є основним для роботи комп'ютерів, обладнання систем відеоспостереження, контролю та управління доступом, інших систем безпеки, інших спеціалізованих пристроїв, в основі яких лежать напівпровідникові елементи. Відрізняється мінімальними розмірами порівняно з аналогом із звичайною конструкцією.
Також слід згадати про однофазні сухі та автотрансформатори - останні часто позначають абревіатурою ЛАТР (регульований лабораторний автотрансформатор). Однофазні сухі застосовують при невеликих показниках напруги, а ЛАТР знаходять застосування у випадках, коли необхідно отримати різні його показники завдяки тому, що обмотка даного обладнання має як мінімум три висновки.
Як резюме слід зазначити, що у житті зустрічається набагато більше класифікацій і конструкційних схем цих пристроїв (броньові, трансформатори підігріву бетону та інших.).