«Розумний будинок»: система керування водопостачанням
Технологічний прорив - це саме той термін, який можна застосувати до комплексів управління та контролю життєдіяльності побутових приладів. Десяток років – приблизний вік ідеї побудови автоматизованого житла, яке часто представляється у мріях та планах письменників-фантастів. Але сьогодні їх реалізація вже переступила багато елементів, прийнявши ім'я «Розумний дім».
Чому в даний момент часу асортимент пристроїв та рішень з наведеним ім'ям посилено позбавляється лапок у своїй назві? Цілком розумна відповідь – через підпорядкування собі роботи практично всіх інженерних систем будинків та побутових приладів у них. Наведемо їх список:
- функціонування обладнання освітлення;
- робота вентиляційного та кондиціонуючого обладнання;
- керування звуком у різних приміщеннях;
- робота пристроїв відтворення та зберігання мультимедійних файлів під загальною назвою домашній кінотеатр;
- керування супутниковим телебаченням;
- контроль метеоумов;
- керування присадибними пристроями – полив, басейн, укриття території від дощу висувними дахами та ін;
- управління енергопостачанням (балансування живлення від кількох джерел електроенергії, у тому числі і від вітряків, сонячних панелей);
- управління та контроль роботи комплексів безпеки (відеоспостереження, контроль та управління доступом, домофонне обладнання, пожежна та охоронна сигналізація);
- контролю та управління водопостачанням тощо.
Чому комп'ютеризована система УД використовує слово «розумний»? – тому що вона передбачає спрацювання свого програмного забезпечення та/або контролерів у разі виникнення будь-якої позаштатної ситуації за заздалегідь прописаними сценаріями. Рішення про їх активацію чи деактивацію приймає сам УД. Слід зазначити, що сценарії можуть використовуватися не лише при позаштатних випадках, а й «легітимно». Яскравим прикладом є імітація УД присутності мешканців у той час, коли вони поїхали на роботу або у відпустку на Канари.
Нас нижче цікавитиме система гарячого та холодного водопостачання, якою керує УД.
Завдяки спеціальним датчикам, контролерам та унікальному програмному забезпеченню, «Розумний дім» має у своєму підпорядкуванні такі блоки:
- система подачі та розподілу води у крани в будинку;
- регулювання температури води;
- система поливу;
- контроль подачі, температури та рівня води у басейнах, штучних водоймах;
- локалізація (блокування для подачі води) ділянок водопроводів, що знаходяться в аварійному стані (протікання);
- контроль терміну служби фільтрів очищення води, інших сантехнічних систем; попередження власника про необхідність їх заміни;
- керування роботи сенсорними сантехнічними пристроями (крани, автоматичний злив у туалеті тощо);
- спостереження за кількістю реагентів в очисних спорудах та водозабезпечених комплексах тощо.
В ідеалі – УД може бути «навчений» контролювати повною мірою водні ресурси житла, промислового підприємства, розважальних установ, торгових комплексів та інших соціально-значущих об'єктів з метою їхнього розумного розподілу та економії води як ресурсу, так і зниження фінансових витрат.