Що краще: монокуляр чи бінокль?
Купити бінокль чи монокуляр – завдання не тільки складне вибором між тим чи іншим оптичним пристроєм, а й цікаве. Так виходить, що після отримання у володіння наведених оптичних «підсилювачів для очей» попередньо продумана сфера їх застосування значно розширюється.
Так, можна придбати монокуляр для полювання, а потім додатково використовувати його для туризму. Плануючи використовувати бінокль для спостереження за поведінкою тварин у заповіднику, можна виявитися чудовим охоронцем колгоспного поля… Таких прикладів у житті безліч.
У нашій статті йтиметься про те, яке ж із пристроїв краще? Під час міркувань висвітиться і така корисна тема, як основні характеристики цих приладів, ну і, звичайно ж, правила їх вибору.
Відразу зазначимо, що остаточної відповіді на поставлене в заголовку питання немає: для кожного окремого випадку буде краще один із пристроїв.
Отже, про що йдеться:
Монокуляр
У народі тонко помічено, що то половина бінокля. Схоже на те, адже за досить подібних технічних характеристик (які будуть наведені в наступному підрозділі статті) цей прилад дозволяє вести спостереження лише одним оком.
Основні переваги перед іншими оптичними системами (наприклад, підзорна труба) – компактні розміри, легка вага. Його просто та зручно носити, що особливо сподобається мисливцям, навантаженим амуніцією та зброєю під зав'язку, рибалкам, туристам.
Однак існують деякі обмеження щодо його застосування – через «однооке» виконання складно вести постійне спостереження на території великої площі. Втім, якщо ландшафт контрольованої території та об'єкт спостереження заздалегідь відомий, може сформуватися звичка користуватися монокуляром без певної частки дискомфорту.
Бінокль
Тут ми наведемо повною мірою параметри, важливі при виборі обох пристроїв. Звичайно, якщо вони обрані в подарунок, без розуміння специфіки їх використання, вони можуть не стати в нагоді. Проте загальне розуміння основ оптичної техніки допоможе уникнути грубих помилок у разі. Отже, список:
- кратність. 8-10-22-кратність – не межа. Однак цей параметр не завжди є визначальним;
- водонепроникність. Це важливо, тому що подібні пристрої можуть використовуватися за дощу, падати в сніг, бруд і т.д. При цьому втрата функціональності приладом через ці фактори може коштувати життя;
- простота ручного або автоматичного фокусування.
Далі можна довго вдаватися до інших параметрів, відомих лише фахівцям. Наприклад, систему лінз, просвітленість оптики (покращує якість «картинки» в сутінки, дозволяє ефективніше вести спостереження вночі). Однак покупцю частіше важливі експлуатаційні параметри, ніж знання конструктивних особливостей.
Один із недоліків бінокля в порівнянні з монокуляром – збільшена вага і загалом – ціна. З першим розробники борються, випускаючи насичений асортимент моделей, що мають вузькоспрямоване застосування. Наприклад, мисливський бінокль, театральний, польовий, морський… Якийсь із них обов'язково складе чудову конкуренцію монокуляру в одному класі.
Практика показує, що бінокль - вдале рішення для тривалого спостереження за невідомою раніше місцевістю великої площі та складним ландшафтом. З його допомогою легше виявити не лише великогабаритних тварин, а й дрібніших.
Для кожного з цих пристроїв існує велика кількість аксесуарів - чохлів, кріплень, речовин, що чистять і пристосувань.
Правила вибору
Який із приладів краще, можна з'ясувати, ґрунтуючись на Ваших індивідуальних уподобаннях. Сила та невтомність Ваших рук, здатність нести вантаж великої ваги, особливості зору (носите чи ні окуляри, контактні лінзи) – одні з важливих факторів вибору.
Першим пунктом слід вибрати область використання оптичних пристроїв. Пора року, ліс, море – ці фактори дозволять зупинитись на виборі типу оптики. У другому пункті необхідно дізнатися про правила використання приладу, як його обслуговувати… Знання про те, де знаходиться найближчий сервісний центр, не буде зайвим.
На третьому етапі непогано спробувати оптику "у справі" - попросіть апарат у знайомого, ознайомтеся з досвідом його використання у власника, на спеціалізованих веб-майданчиках для спілкування. Тільки після отримання повної інформації про ці пристрої, аж до характеристик конкретної моделі, можна розпочати оцінку вартості та можливості особистого бюджету на покупку.