Що таке мапа навігації і для чого вона потрібна?
Відкриття нових земель древніми мореплавцями, подорожі Північним Льодовитим океаном, прокладання торгових шляхів із Заходу Схід і назад, і більше – становлення географії як науки – супроводжувалося створенням карт навігації. Мета – не тільки зафіксувати конфігурацію гір і западин, наявність річок та населених пунктів, а й відзначити шляхи, якими потім доведеться пройти не один раз.
Навігаційні карти – прямі посібники для туристів, логістів транспортних корпорацій та невеликих автотранспортних підприємств, інших приватних та комерційних «мандрівників», необхідні для:
- орієнтації у географічному районі перебування;
- прокладання туристичних маршрутів до місць знаходження визначних пам'яток, у певні геолокації;
- прокладання найкоротших і найшвидших маршрутів доставки комерційних вантажів з метою мінімізації витрат на пально-мастильні матеріали, зносу транспортних засобів;
- безаварійного судноводіння (характерно для морських та річкових карт) тощо.
Скажімо більше – плани генеральних штабів збройних сил усіх країн містять у собі інформацію про шляхи наступу та захоплення території передбачуваних супротивників, яка враховує дані карт навігації, а саме:
- наявність шосейних, ґрунтових доріг, автобанів;
- географічні ландшафти - гірська місцевість, низини, що лежать на шляху водні перепони;
- можливість подолання водойм (річок, озер) через мостові або поромні переправи, вбрід;
- наявність уздовж доріг автозаправних станцій;
- наявність населених пунктів із зазначенням їх масштабів, населення тощо.
Все перелічене вище, в принципі, і показує те, навіщо потрібна точна, сучасна карта навігації.
Окремо слід зауважити, що ці документи включають в себе для організації правильного орієнтування такі параметри, як:
- вказівка сторін світла (південний захід, схід, північ);
- масштабування;
- вказівку висот над рівнем моря;
- велика кількість позначень будівель, споруд, пам'ятних місць, закладів культурного відпочинку, паркових зон, доріг автомобільних та призначених для залізничного транспорту, маршрутних транспортних засобів тощо.
На сьогоднішній день у побутовому користуванні знаходиться велика кількість електронних пристроїв – навігаторів. Працюючи на основі «вкладених» і постійно оновлюваних у них електронних навігаційних карт будь-якого місця на земній кулі, це просте та надійне в експлуатації обладнання сильно «потіснило» (певною мірою, звичайно ж) такий класичний для геопозиціонування інструмент, як компас.
Навігатор може працювати з електронними картами навігації різних виробників. Однак слід враховувати, що деталізація картки від виробника, що працює у певному регіоні, може бути вищою, ніж подібні документи від інших виробників, чий «традиційний» регіон розташований з іншого боку Землі.
Інтернет-магазин Фортер пропонує карти навігації від Garmin та Navitel, які підійдуть для будь-яких GPS-пристроїв.