Скануючі приймачі: їх групи та можливості
Як приклад радіоелектронного пристрою, що однаково успішно працює у забезпеченні безпеки бізнесу та у військовій справі, можна навести скануючий приймач.
Одні фахівці вважають його обов'язковим інструментом для забезпечення інформаційної безпеки ділових переговорів, конфіденційних даних. Дійсно, таким приймачам немає рівних у пошуку пристроїв, що знімають аудіо (в основному) і відеоінформацію, що передають потім її власнику-шпигуну по радіоканалу. Інші фахівці небезпідставно вважають це обладнання частиною системи радіоелектронної боротьби (РЕБ), що застосовується під час ведення бойових дій.
Завдяки визначенню наявності радіопередачі у певному частотному діапазоні, пристрій дає змогу ефективно знаходити шпигунські радіозакладки. Сучасний приймач, що сканує, здатний «розвинути» швидкість прослуховування радіоефіру в 100 кроків за секунду і вести реєстрацію знайдених сигналів у пам'яті.
Деякі моделі оснащуються блоком демодуляції, що дозволяє прослуховувати інформацію, що передається в ефірі. Типи модуляції, що визначається, - FM (частотна), WFM (широкочастотна), AM (амплітудна) та деякі інші.
Групи скануючих приймачів
Дані пристрої контролю ефіру розрізняються за двома основними групами:
- переносні (що носяться);
- возимі (перевізні).
До групи пристроїв відносять приймачі, що володіють масою від 150 до 300 грам. Ці моделі виконані з метою прихованого носіння. Їх ознака – корпус, подібний за форматом стільникового телефону, та автономні джерела живлення.
Візьмі пристрої характеризуються вагою до 6,8 кг. Мінімальна відома вага представника цієї групи приймачів – 1,2 кг. Область застосування цієї групи обладнання, за практичних ідентичних робочих характеристик попередньої групи, - у кузові автомобіля (або іншого спеціалізованого транспортного засобу) або стаціонарно в приміщенні.
Можна згадати і про скануючі приймачі інших форматів – у вигляді блоків, що підключаються до комп'ютера (ПК), або навіть друкованих плат, що вставляються в системний блок ПК.
Відмінний шлях підвищення ефективності приймача, що сканує, будь-якої з груп - використання його в «зв'язці» з комп'ютером.
Можливості скануючих приймачів
Придбати скануючий приймач можна для тих випадків, коли необхідно вести радіоконтроль у частотах від 100 кГц до 1,3 ГГц. Більш дорогі моделі «слухають» частоти до 2 ГГц. Кількість каналів пам'яті для реєстрації радіосигналів становить 100-1000 при відповідному діапазоні сканованих частот 50-1000 кГц.
Необхідно знати, що приймач, що сканує, не працює з цифровими сигналами мереж GSM, 3G і т.п. Проте така функція передбачена за умови підключення модуля детекції цифрових каналів передачі даних.
Можливості скануючих приймачів розширено за рахунок кількох режимів, в яких вони можуть працювати:
- автоматичне сканування та реєстрація радіосигналів у заданому частотному діапазоні;
- автоматичне сканування та реєстрація заданих (фіксованих) частот;
- ручний режим.
Прикладні сценарії роботи при виявленні несанкціонованого радіосигналу:
- припинення процесу сканування та надалі його відновлення – при активації оператором вручну;
- зупинка сканування та подальше відновлення – після того, як виявлений сигнал пропав;
- зупинка сканування для аналізу сигналу та відновлення автоматично після декількох секунд.