Технології спілкування: рація
У багатьох фільмах про Велику Вітчизняну зустрічаються сюжети, в яких фігурують ящики з «розлогими» антенами. Так, у війну та довгий час після неї використовувалися радіостанції далекого та ближнього зв'язку, чий корпус нагадував ящик від снарядів.
Дещо пізніше ці пристрої увійшли в ужиток служб з ліквідації надзвичайних ситуацій та їх наслідків, швидкої допомоги, газових тощо. Відхід лампових рацій обумовлений створенням цих пристроїв на напівпровідниках. Зовнішні розміри корпусів дуже швидко зменшилися, при цьому якість зв'язку стала кращою.
З'явилися такі визначення, як переносні чи портативні, автомобільні рації. Вони знайшли застосування у роботі спецслужб, а й у побуті. Хто з представників сильної частини людства не заздрив побратимам, які спокійно розмовляли під стінами пологового будинку з дружинами в палатах верхніх поверхів?
Широкий спектр застосування портативних рацій став причиною зростання кількості моделей, що входять на ринок. Це дозволило максимально врахувати специфіку місць їхньої майбутньої роботи.
Для цивільного застосування рацій держава виділила низку частот, не регламентуючи отримання будь-яких дозволів чи сертифікатів на такі прилади. Щоправда, залишилося необхідним контролювати вихідну потужність пристроїв, що перевищуватиме певні значення якої заборонено. Дозволені частоти та потужності:
- 27 МГц, 10 Вт;
- 433-434 МГц (69 частотних каналів у даному діапазоні), 0,01 Вт;
- 446 МГц (8 каналів у діапазоні), 0,5 Вт.
Що впливає на вибір рації
Незважаючи на відносно невисоку вартість, помилка при виборі рації з метою придбання – це відповідальна справа. Тут, як і за будь-якої іншої купівлі спеціального обладнання, необхідний системний підхід.
По-перше, потрібно розуміти умови, в яких експлуатуватиметься рація. Для лісу, міста, пересіченої місцевості, переміщення автошляхами (актуально для «дальнобоїв») застосовуються різні види рацій. У всіх перерахованих умовах існують різні фізичні перешкоди, електромагнітні перешкоди, відстань між об'єктами зв'язку тощо.
Рекомендується для організації стійкого радіозв'язку на природі використовувати портативні рації потужністю 10 Вт, що працюють в діапазоні 27 МГц. Такі їх властивості дозволяють забезпечити канал зв'язку в умовах фізичних перешкод розмірністю близько 6 м, і радіоперешкод.
У дорозі (на автомагістралях, при сплаві тощо) зручно користуватися пристроями, що працюють у діапазоні частот 433-434 МГц. У таких умовах спостерігається стійкий зв'язок з відривом до 20 км. Відмінним доповненням до системи радіозв'язку стане такий аксесуар, як додаткова антена радіозв'язку.
Для міських умов найбільш прийнятною є робота з радіостанцією з частотним діапазоном 446 МГц.
На окрему увагу покупця заслуговує корпус портативної рації. Ціна на пристрій з якіснішим корпусом – вище. Але й термін його експлуатації – більший.