Типи датчиків сигналізації
Обладнання систем безпеки, присутнє тисячами моделей на ринку, включає підрозділ – датчики сигналізації, купити які можна в інтернет-каталозі Фортер. Це велика кількість первинних елементів систем охоронної та пожежної сигналізації (ОПС). Захист будь-якого об'єкта приміщення будується на прорахунку зон, за «недоброякісні» події в якій відповідають пристрої певного типу.
Як уже згадувалося, сучасні технології виробництва матеріали допомогли створити велику кількість високоякісних елементів систем безпеки різних напрямків. При цьому все, що стосується ОПС, у більшості країн світу підпорядковується певним державним стандартам, нормативам. При цьому держава, в деяких місцях – страхові компанії, суворо стежать за їх дотриманням.
Втім, почнемо – датчики охоронної сигналізації:
1. Датчик руху. Інші його відомі назви – об'ємний чи пасивний інфрачервоний (ІЧ) датчик. У його основі лежить визначення присутності в приміщенні, що охороняється, об'єктів, що випромінюють тепло. У сучасних моделях закладено вміння розрізняти – тварина (собака, кіт) перебуває у кімнаті чи людина. Один головний недолік його можна обдурити, використовуючи теплонепроникний костюм - наприклад, костюм пожежних для високих температур і т.п. Тому цей пристрій охорони досвідчені проектувальники систем безпеки рекомендують застосовувати в комплексі з іншими.
2. Магнітний датчик (відкриття чи магніто-контактний). Його «серцем» є геркон, контакти якого розмикаються при віддаленні пристрою від магніту, встановленого стаціонарно на віконному, дверному отворі тощо. Єдиний недолік - він не помітить небезпеки при вирізанні дверного або віконного полотна без процесу відкриття (вибивання). Його також наполегливо рекомендують використовувати у комплексі з іншими охоронними пристроями.
3. Радіохвильовий. Виявляє небезпеку за допомогою реєстрації зміни радіохвиль, що випромінюються і приймаються в приміщенні, що охороняється (доплерівський ефект). За ними помічено велику кількість помилкових спрацьовувань у тих випадках, коли за матеріалами, що добре пропускають радіохвилі (сантехнічні пластикові труби і т.д.) відбувається рух робочих механізмів автономно працюючих верстатів, переміщення рідини. Цей тип широко поширений завдяки хорошому співвідношенню ціни та надійності у роботі.
4. Розбиття скла. Працює за схемою визначення частотного діапазону звуку, властивого звуку скла різних видів - звичайного, армованого, покритого захисною плівкою і т.д. У деяких випадках потрібне його «тонке» налаштування в застосовності до конкретного типу скла на об'єкті, що охороняється.
5. Вібраційний. Його встановлюють на стаціонарних об'єктах типу стін приміщення, які можуть проламувати з метою незаконного проникнення тощо. Це для банків, кас тощо.
6. Ємнісний датчик визначає зміни ємності поля навколо об'єкта, що охороняється. Вони «почують» себе, як риба у воді, біля картин, музейних експонатів, на вході до приміщень. Показовим є приклад їх застосування для охорони автомобілів. Досить дорогий пристрій, що потребує «тонкого» індивідуального налаштування.
7. Променевий. Складається з передавача та приймача невидимого людському оку променя. Його «стихія» - об'єкти великої площі, у тому числі відкриті простори. Сигнал тривоги подають тоді, коли приймач перестає отримувати промінь (передбачається, що його перетинає порушник).
Датчики пожежної сигналізації – не менш технологічні прилади. Їх основні види:
1. Датчики вогню (полум'я). Місця їх застосування – об'єкти з можливим займанням без попереднього задимлення та високих перепадів температур.
2. Теплові. Вони спрацьовують на перевищення заданого значення температури (порогові) та високу швидкість зміни температури (інтегральні).
3. Димові. Побудовано за принципом визначення зміни ІЧ-випромінювання на поверхні зважених у повітрі приміщення частинок. Тобто. вони визначають наявність диму.
4. Комбіновані. Тут, знову ж таки, назва говорить сама за себе. Цей тип пристроїв – надійний засіб визначення пожежі на об'єкті та економії бюджету.
Слід пам'ятати, що датчики пожежної сигналізації важливо не тільки правильно застосувати до місця, але й врахувати їх роботу у складі комплексу систем пожежної безпеки.