Як працює металошукач
Рис.1 Металошукач для пошуку скарбів
Коли металодетектор увімкнений, котушку заповнює електромагнітне поле, що поширюється на навколишнє середовище. На поверхні металевих предметів, що у зоні дії котушки, у результаті впливу електромагнітного поля створюються вихрові струми, які також виникають свої електромагнітні поля. Ці зустрічні поля знижують силу поля пошукової котушки та спотворюють його конфігурацію, що й реєструє електронна схема металошукача. Нею проводиться обробка отриманої інформації та видається сигнал про виявлення металевого предмета. На характер спотворення конфігурації поля впливає провідність металу, якою металошукач визначає тип знайденого металу.
Рис.2 Глибинний металошукач модель Fisher Labs Gemini3
Спотворення сигналу також виникає під впливом ґрунту і безпосередньо залежить від рівня його мінералізації. Збільшення рівня перешкод прямо пропорційно до збільшення рівня мінералізації грунту. Під впливом перешкод металодетектор видає помилкові сигнали, що перешкоджають визначенню наявності дрібних чи глибоко розташованих металевих предметів. Тобто від того, наскільки ефективно прилад справляється із перешкодами, залежить глибина його пошуку. Для цього в металодетекторах існує баланс ґрунту – функція налаштування приладу, при якій він не реагуватиме на мінералізацію ґрунту. Тут слід розрізняти основні поняття балансу ґрунту:
- Фіксований – заводське і дуже грубе налаштування під більшість видів ґрунту, що дозволяє працювати з приладами користувачам без особливого досвіду в пошуку, але заважає адаптації металошукача до конкретних умов та збільшення його чутливості.
- Автоматичний – виконує відбудову від ґрунту лише шляхом кількох маніпуляцій із котушкою. Мікропроцесор обробляє сигнали від ґрунту і сам налаштовує пристрій для пошуку в конкретній місцевості. Цей режим не припуститься помилок у налаштуваннях, але й не дозволить зробити більш тонкі.
- Ручний – режим, у якому користувач самостійно визначає рівень мінералізації, з показників приладу. У такому режимі можуть працювати досвідчені шукачі та знавці тонкощів властивостей ґрунту.
Рис.3 Металошукач модель Minelab E-Trac Basic
Для розпізнавання видів металу в металодетекторах є функція дискримінації, тобто маскування певних об'єктів, щоб прилад на них не реагував. Тобто під час пошуку можна відсівати, наприклад, непотрібні свинцеві, алюмінієві, залізні предмети, щоб не копати всю територію.
За визначення точної локалізації об'єктів, що шукаються, відповідає функція Pinpoint, за допомогою якої усувається ризик пошкодження предметів при їх викопуванні.