Як правильно вибрати комутатор
Щоб зробити правильний вибір комутатора, треба трохи освіжити (або розширити) знання про нього.
Комутатори та їх класифікація
Прийнято розрізняти керовані та некеровані пристрої. Перші надають ширші можливості щодо управління трафіком. Некерований комутатор стане розумним достатнім рішенням для об'єктів, де:
- у мережі знаходиться невелика кількість клієнтських пристроїв (ПК, планшети тощо);
- Інтернет-трафік цих пристроїв не тарифікується чи має невеликий обсяг;
- немає необхідності у жорстких обмеженнях трафіку за певними пулами IP або МАС-адрес;
- відсутнє завдання побудови апаратно-програмних файрволів тощо.
Вартість некерованих комутаторів становить кілька десятків у.о. Керований комутатор сьогодні відрізняється від свого молодшого побратима не лише розширеним набором функцій та вищим цінником, але й можливістю віддаленого керування. Це робить актуальним інший класифікатор – рівневий.
На першому рівні розташовуються пристрої із фізичною передачею даних. Наприклад хаби. На даний момент вони практично пішли з ринку.
На другому рівні розмістилися некеровані комутатори. Передача трафіку виробляється пакетним способом, тобто. пристрій розбиває на частини та перевіряє інформаційний потік. Доставка пакетів здійснюється завдяки прив'язці МАС-адрес до IP-адреси конкретного пристрою. Записи відповідності зберігаються в особливій таблиці, свіч IP-адресу «не розуміє.
Третій рівень зайняли маршутизатори та комутатори найвищого рівня, які «розуміють» IP-адресацію. Обробка IP v.4, 6, IPX, з'єднань PPPoE, VPN, перетворення логічних адрес на фізичні – звичайні функції пристроїв третього рівня.
На найвищому - четвертому рівні влаштувалися пристрої, що працюють на базі транспортної (OSI) мережної моделі. Інтелектуальний механізм обробки даних додатків дозволяє за рахунок аналізу заголовків пакетів передавати трафік ну адресату.
Критерії вибору
На даному етапі придбання комутатора можна розпочати оцінку таких параметрів, як:
- швидкість передачі даних. Прийнятні показники портів з автоматичним визначенням (відповідно до IEEE 802.3 Nway) показника швидкості 10/100/1000 Мбіт/сек.
- кількість портів.
Далі можна навести показники пропускної спроможності, кількістю слотів розширення, розміру таблиці MAC-адрес, дизайну та форм-фактору корпусу тощо.
Окрема увага приділяється функціям роботи з трафіком (перенаправлення трафіку, збільшені пакети, Flow Control, підтримка VLAN тощо). Стануть в нагоді і функції моніторингу самодіагностики, вбудований грозозахист, наявність РОЕ харчування і т.д.