Як правильно вибрати собі ніж?
Ножами я цікавлюсь із дитинства. Люблю їх колекціонувати, тому розбираюся в них непогано. Їх прийнято використовувати як предмети побуту на кухні, у турпоході, а також і для самозахисту.
Є безліч різноманітних типів та моделей цих чудових виробів, постійно випускаються нові марки. Багато хто з нас стикався з проблемою вибору ножа для своїх потреб. У цій статті я хотів би розповісти про те, на що звертаю увагу, коли купую собі чергову модель. Я не розглядатиму кухонне приладдя, оскільки це окремий клас інструментів.
Класифікація складаних ножів
Хотілося б зупинитися на портативних моделях, які служать в основному в екстремальних умовах турпоходів і далеких виїздів на природу і можуть просто лежати у Вас у кишені. Умовно можна виділити 3 основні групи:
- Повсякденні (кишенькові), туристичні.
- Ножі для виживання.
- Армійські.
Кишеньковий ніж відрізняється компактністю. Він складається, дуже зручний у використанні у польових умовах. Виготовляються вони з полегшених і якісних матеріалів, які мають підвищену стійкість до корозії та різних капризів природи. Невелика маса такого ножа поєднується з його довговічністю. Говорячи про бренди, хочеться відзначити перш за все компанію Ganzo, що випускає вельми оригінальні модифікації зі свистком, карабінами, рукоятками, що не ковзають. Окрема тема – вибір замкового механізму.
Я зазвичай звертаю увагу на зручність замку, його безпеку. При виборі слід приділити увагу типу леза. Вони поділяються на такі:
- Клинок класичний з прямим обухом: Лезо має закруглення значної величини, ріжуча кромка має подовження. Особливо зручно для мисливців.
- Drop-Point: Відрізняється від класичного, але точка вістря занижена. Ця форма леза підвищує колючі властивості.
- Trailing point: Мають підвищене вістря щодо лінії клинка. Збільшується площа порізу за один раз.
- Clip-Point: Дещо схоже на Drop-Point, але у вістря є виїмка, що полегшує виконання різних завдань.
- Scramasax (Скрамасакс): Клинок з вістрям, опущеним вниз. Не надто популярна модифікація.
- Танто: Можна назвати класичним: досить різкий зріз у напрямку вістря. Добре ріже і коле.
- Spear-Point: Своєрідна форма клинка – спис. Використовується в бойових ножах, оскільки розраховано на колючі дії.
Серед механізмів, що фіксують лезо ножа, хотів би відзначити 3 найбільш часто зустрічаються:
- Liner Lock – найпростіший і найстаріший. Дуже міцний. Лезо фіксується пружинною пластиною та виключає можливість мимовільного закриття.
- Axis Lock – лезо фіксується пружним штифтом у будь-якому стані. Виключається можливість мимовільного відкриття. Привести у положення готовності можна будь-якою рукою.
- Back Lock - конструктивно складніше за попередні варіанти, але надійний. Натисканням на кнопку наводимо в дію деталь, що фіксує клинок.
Ніж для виживання є вкрай важливим атрибутом поїздок, в яких ви можете потрапити до різноманітних екстремальних умов, де немає цивілізації, де будь-яка людина повинна самостійно виживати, використовуючи підручні засоби. Основні вимоги – це насамперед підвищена надійність, максимальна стійкість проти різноманітних впливів і ушкоджень. Однак охочі купити ніж для виживання можуть підбирати його розміри, а також тип та спосіб заточування на свій смак. Але слід пам'ятати, що він має бути максимально корисним при будівництві укриттів, видобутку їжі та виконанні інших дій, необхідних для виживання в умовах дикої природи.
Всім цим вимогам, як на мене, відповідають ножі компанії Gerber, названі Bear Grills на честь відомого мандрівника. Чудово, що багато хто з них оснащений його інструкціями про те, як поводитися в екстремальній ситуації.
Говорячи про армійські ножі слід відзначити перш за все їх багатофункціональність, оскільки це не простий виріб, а набір різних інструментів, що дозволяють використовувати його при виконанні низки операцій. Якщо ви стоїте перед вибором який армійський ніж купити, я порадив би вам такі бренди, як EGO Tools, Wenger, Victorinox.
В армійських інструментах Ви можете знайти такі важливі предмети, як ножиці, кусачки, плоскогубці, пилку і навіть напильник. Звичайна річ також і відкривалки для пляшок або штопор. Їх моделі дуже сильно відрізняються, тому можна завжди вибрати підходящий для себе екземпляр.
Типи заточування ножів
Хочу додати, що дуже важливо при виборі звертати увагу на типи заточування:
- Серрейторне заточування – це лезо із зазубреною ріжучою кромкою. Підходить для роботи з шаруватими, волокнистими матеріалами;
- Гладка (пряма) заточування найбільш поширена і популярна, оскільки універсальна для зовсім різних ріжучих робіт;
- Комбінована, інакше звана напівсеррейтером – поєднує в собі обидва типи та використовується в основному в екстремальних видах спорту, полюванні, скелелазуванні тощо.
Для ножів обов'язковий догляд. Найголовніше – наточувати їх. На мій погляд досвідченого «ножезнавця» для цієї мети найкраще підійде точилка Apex Edge Pro або Apex Edge Pro Ultra від фірми Ganzo. Вони призначені для різних за конфігурацією лез, можуть також «реанімувати» ваш зіпсований ножик.
Головне, що ви повинні зробити, перш ніж купити ніж – це визначити його сферу застосування. Оцініть розмір інструменту, тип клинка, заточування леза, а також матеріал, з якого він зроблений. Приділіть увагу та додатковим функціям.