Як вибрати електронні мікроскопи?
Рис.1 Електронний мікроскоп надійно та зручно
Звичайний прилад, що просвічує, був створений першим в 1930 році. Він складається з електронного прожектора, конденсорних та об'єктивних лінз та відповідної окуляру об'єктивної лінзи.
Растровий мікроскоп побачив світ у 50-х роках. Він став доповненням до попереднього вигляду, оскільки використовує електронні лінзи, щоб сфокусувати електронний пучок у мікроскопічній плямі. Можливе регулювання діаметра плями. Розрізняють растровий відбивний (для масивних зразків), растровий мікроскопи, що просвічує (для тонких зразків).
Рис.2 Електронний мікроскоп модель Lewenhuk D320L
Останнім, у 1980-х роках, з'явився растровий тунельний мікроскоп, що застосовує як джерело електронів металеве вістря, відстань між яким і поверхнею має бути постійною. Вібрація усувається жорсткістю конструкції даного приладу, використанням гумових амортизаторів і маленькими габаритами мікроскопа.
Зараз практично немає таких сфер біології та фізики, в яких електронні мікроскопи не використовуються. Метою кожного її методу є отримання мінімально тонких зразків та досягнення гранично високого розмаїття між опорою та зразком. Крім того, дані прилади знайшли застосування у нумізматиці, філателії, ювелірній справі, радіотехніці.
Рис.3 Електронний мікроскоп модель Lewenhuk D70L
Складність та висока вартість електронних мікроскопів вимагає від покупця уваги при виборі. Головні параметри для вибору: кратність збільшення, роздільна здатність, вид джерела живлення, методика підсвічування, можливість підключення до комп'ютера.