Як вибрати рацію? Поради менеджерів з продажу
З подібною проблемою стикається майже кожна людина, яка слабо знається на засобах радіозв'язку. Справа в тому, що подібна техніка має безліч характеристик, що визначають її можливості. Грамотно підібрати найбільш оптимальний варіант зможе далеко не кожен фахівець, не кажучи вже про пересічних покупців. До параметрів радіостанцій можна віднести багаторівневість, потужність передавача, радіус дії, вагу апаратури, підтримку різних частот, форматів та стандартів, ступінь захисту каналів, габаритні розміри та крок сітки, що розбиває територію на квадрати.
Види рацій
За сферами застосування радіостанції можна поділити на кілька категорій: автомобільні, авіаційні, морські, аматорські, професійні, радіоняні, ретранслятори. Відмінність між ними полягає переважно в експлуатаційних характеристиках.
Портативна рація Motorola TLKR-T80
- Авіаційні пристрої можна зустріти на борту літаків та інших літальних засобів. Головною особливістю цього обладнання є здатність підтримувати працездатність при різких перепадах температур та тиску. Якість сигналу завжди залишається гарною. Тряска для рації не страшна. В експлуатації апарат простий, тому в ньому зможе розібратися кожен. З недоліків техніки можна виділити високу вартість та вузькі сфери застосування. Фактично такі пристрої потрібні тільки пілотам.
- Автомобільні станції вважаються одними з найбільш затребуваних та поширених, поряд з аматорськими. Таксисти та далекобійники вже давно освоїли подібне обладнання, яке забезпечує безперебійний зв'язок на пристойному видаленні. Явною перевагою рацій є те, що спілкування за ними абсолютно безкоштовне, у порівнянні з мобільними телефонами. Водії не залежать від працездатності каналів мобільного зв'язку. Апаратура цього майже немає недоліків. Хіба що коштує вона не дешево і захист сигналу, що передається слабка.
- З назви морських радіостанцій стає зрозуміло, де і як їх зазвичай використовують. У відкритому океані підтримувати зв'язок практично неможливо, а отже, єдиним варіантом якраз і є рації. Морська техніка відрізняється підвищеною дальністю дії та потужністю передачі сигналу. Пристрої відносяться до класу професійних та вузькоспеціалізованих. Відповідно і стоять вони навіть дуже пристойно.
- Аматорські та переносні рації – одні з найбільш доступних засобів індивідуальної та оперативної комунікації між людьми. Асортимент таких апаратів дуже широкий, тому знайти дешеву модель не повинно складати особливих труднощів. Для цієї техніки працює правило "ціна/якість". Чим дорожче обрана радіостанція, тим більше вона функціональна та надійна. Найчастіше дальність роботи переносних пристроїв вбирається у 10 кілометрів. Апаратура підтримує використання обмеженої кількості каналів та лише кілька стандартів зв'язку. Втім, для індивідуального користування такі рації найкраще підходять. В особливій пошані техніка цього типу у представників силових та охоронних структур. Пристрої підтримують кодування сигналу, а отже, інформацію, що передається, майже неможливо перехопити. З недоліків переносних радіостанцій можна відзначити обмежену функціональність дешевих моделей, малу ємність акумуляторної батареї, сприйнятливість подавлювачів сигналу.
- До професійного обладнання відносяться рації, що мають підвищені експлуатаційні характеристики. Найчастіше їх застосовують військові. Якість сигналу, що передається, ступінь його кодування, охоплення території та інші показники у даної техніки знаходяться на найвищому рівні. Коштує професійна апаратура дуже дорого, а деякі моделі навіть недоступні звичайним покупцям. У будь-якому випадку, такі рації неймовірно корисні, надійні та практичні.
- Радіоняні створювалися з метою контролю маленьких дітей під час їхнього сну або коли батьки не можуть постійно бути поряд. Пристрої є найпростішими раціями, одна з яких встановлюється в приміщенні з дитиною, а другу тримає при собі дорослий. Дальність роботи техніки мінімальна. Інші характеристики також не найвищі. З іншого боку, вимоги до радіонянь висуваються мінімальні. Головне убезпечити дітей, із чим обладнання чудово справляється. Низька ціна пристроїв робить їх доступними для більшості людей.
- Ретранслятори є специфічні передавачі, необхідні збільшення дальності роботи стандартних радіостанцій. До пристрою підключаються дві та більше рації. Воно значно посилює сигнал, тому переговорна техніка успішно функціонуватиме навіть на значному видаленні.
На що слід звернути увагу під час виборів рації?
Раніше вже було сказано, що радіостанції мають низку характеристик, які визначають можливості їх експлуатації. Розуміння цих показників допоможе зупинити свій вибір на найбільш оптимальному варіанті.
Насамперед слід звернути увагу на діапазони роботи обладнання. Це може бути CB (до 27 МГц), VHF (134-174 МГц), UHF (400-470 МГц). Відмінність між ними полягає у проникаючій здатності сигналу. Чим вище частоти, тим краще буде зв'язок в умовах міського ландшафту з багатьма перешкодами у вигляді будівель та інших будівель. Варто також зазначити, що діапазони UHF та VHF не можна використовувати без ліцензії.
Ще однією важливою характеристикою рації є підтримка стандартів зв'язку. До них відносяться CB, LPD433, PMR446, GMRS, FRS. Вони визначають кількість каналів та діапазони робочих частот. Більшість переносних радіостанцій підтримують 8-ми або 16-ти канальний формат комунікації.
Корисною функцією багатьох пристроїв є підтримка технології VOX. Вона полягає в активізації обладнання голосом чи сторонніми звуками. Радіоняні таки працюють за таким принципом. Як тільки дитина почне плакати, пристрій одразу передасть сигнал. Представники охоронних та силових структур також цінують функцію VOX. У разі збройного нападу людина не завжди має можливість включити рацію, а зі звуковою активізацією її втручання не потрібно.
Радіус дії обладнання залежить від потужності передавача. Дальність функціонування техніки у міських умовах та на відкритій місцевості відрізняється. Різні перешкоди створюють серйозні проблеми проходження сигналу.
Для захисту інформації, що передається, на радіостанціях може бути встановлений скремблер. Він автоматично шифрує мову. При цьому на приймальному пристрої встановлюється аналогічний апарат, який дешифрує дані.
Об'єм акумулятора визначає час роботи без заряджання. Для переносних моделей він зазвичай невеликий, але професійна техніка здатна кілька діб успішно працювати від однієї батареї.
Важливим показником радіостанції є рівень її фізичного захисту. Більшості пристроїв надається індекс, що складається з двох цифр. Перша визначає ступінь фізичного захисту корпусу, а друга – вологостійкість. Чим вище цифра, тим надійніша техніка.
Портативна рація Motorola XTNi
Висновки
Неймовірна різноманітність рацій дає можливість підібрати ідеальний варіант для кожного окремого випадку. При виборі станції слід заздалегідь визначитися з тим, як використовуватиметься. Залежно від цього вже будуть визначатися оптимальні експлуатаційні характеристики та тип обладнання. Якщо Ви шукаєте хорошу та функціональну рацію, не варто заощаджувати на ній.