Як вибрати система «Розумний дім»?
Зближення високотехнологічних програмно-апаратних платформ із можливостями їх освоєння звичайними людьми призводить до зростання інтересу останніх до систем "Розумний дім". Справді, покупці цього рішення, що забезпечує небачений затишок та комфорт, в основному мають інші професії та заняття, ніж програмування та радіомонтаж (плюс ще кілька специфічних робочих спеціальностей).
Сучасна система налаштування та управління інтелектуальним будинком несе у собі традиції функціоналу, закладених раніше в системі BMS (Building Management System). Це зумовило головну мету "Розумного дому" (УД) – управління пристроями та механізмами, які «живуть» у Вашому будинку, квартирі… Більше того, елементи УД знайшли ще більш «людинолюбний» напрямок – їх встановлюють у лікарнях, санаторіях для найважчих хворих . Лікувальні установи використовують таке обладнання, щоб за його рахунок почасти полегшити життя пацієнтам. Подібними системами можуть користуватися не лише заможні люди, а й люди, які через фізичні недоліки не здатні самі обслуговувати себе. Великий досвід подібних інсталяцій отримано у країнах Європи та США. Втім, ми обговоримо в цій статті як правильно вибрати "Розумний дім" для домашнього використання. Що може ця система:
- керувати рівнем освітлення, автоматично його вмикати та вимикати;
- керувати включенням та вимиканням, налаштуванням роботи домашніх аудіо-відео комплексів;
- здійснювати запрограмовані дії без господарів (робота систем клімат-контролю, створення ефектів присутності господарів будинку);
- контролювати роботу систем безпеки (інтеграція із системами відеоспостереження, реєстрації та контролю, домофонними системами, системами пожежної та охоронної сигналізацій тощо);
- контролювати роботу побутових систем (датчики витоку води, датчики газу);
- вести реєстрацію подій у будинку.
Перелік неповний, оскільки УД є програмованою системою, що означає можливість будь-якої миті підключити будь-який пристрій з прийнятним (можливість передавати/отримувати керуючі сигнали) контролером. Це можуть бути датчики температури, детектори протікання води, ряд виконавчих пристроїв (ворота, шлагбауми, сирени тощо).
Після ознайомлення з можливостями "Розумного будинку" у потенційного покупця постає питання – яку систему вибрати для свого житла?
Насамперед, треба зрозуміти – на якому етапі будівництва чи ремонту знаходиться житло. Від цього залежить, чи буде УД провідним чи бездротовим. Перший варіант характерний для будинку, що знаходиться на стадії ремонту чи будівництва. Другий варіант є актуальним для тих приміщень, де немає можливості для зміни інтер'єру. Бездротова система може бути дорожчою, проте займе менше часу на встановлення.
Попередньо зібраний перелік інформації містить знання про:
- кількості та застосовності модулів системи;
- протоколи та стандарти, на базі яких працює обладнання УД, їх відкритості;
- етапах виконання робіт з монтажу та налаштування УД, часу та зусиль, витрачених на їх виконання;
- кваліфікації та спеціальності фахівців, чия участь в інсталяції системи необхідна;
- основні марки та виробники систем "Розумний дім", цінові параметри обладнання та послуг у цій сфері.
Далі слідує вибір тих функцій, які повинні відповідати УД – управління світлом, вхідний групою, домашнім кінотеатром, теплими підлогами, автоматикою кліматичних установок тощо. Потрібно врахувати, що багатий набір цих функцій розписаний у паспорті практично всіх систем УД, тому наступним етапом необхідно підібрати виконавця робіт з інсталяції системи. Так можна зберегти деяку частину сімейного бюджету на переробках.
На цьому моменті проводиться оцінка вартості "Розумного будинку" з усіма необхідними модулями та робіт з його налаштування та монтажу елементів. В особливо складних випадках, коли хочеться і планується «більше», а фінансових ресурсів не вистачає, можна встановити основну частину УД, решту модулів докуповувати та встановлювати пізніше.
На кожному з етапів вибору можна і потрібно скористатися досвідом тих, хто вже пройшов цю процедуру. З ним легко ознайомитись на відповідних ресурсах в Інтернеті.