Як вибрати телескоп?
З кожним днем споглядання за небесними тілами або просто аматорська астрономія стають дедалі популярнішими заняттями. Багато людей хочуть долучитися до таємниць зоряного неба та подивитися на туманності, планети ближче, а це неможливо зробити неозброєним оком. Тому все більше покупців вирішують купити телескоп для таких цілей. Перш ніж зробити покупку, варто визначитися з тим, чого саме ви від нього чекаєте, і відповісти собі на низку питань: за якими тілами ви збираєтеся спостерігати, чи плануєте займатися астрофотографією, передбачувана вартість покупки та умови експлуатації приладу. Кожне це питання важливе, щоб надалі ви змогли зупинитися на потрібній моделі і ретельно обміркувати все перед покупкою.
Існуючі види спостережень
Любителі-початківці подивитися на небо все частіше намагаються знайти універсальну модель, яка дозволяла б проводити різні типи спостережень, яких сьогодні налічується три:
- спостереження за близькими об'єктами (10х – 100х), які розташовані в сонячній системі (місяць, сонце, супутники та планети, а також комети з астероїдами).
- освіти та далекі небесні тіла (туманності, галактики, зірки) – 100х – 600х.
- застосування телескопа як найпотужніша підзорна труба, яка наближатиме об'єкти, що знаходяться на Землі.
Насправді визначити прилад, який дозволить використовувати його всім перелічених вище типів спостережень, майже неможливо. Адже кожного типу потрібні свої персональні технічні характеристики.
Правила вибору місця експлуатації
Найважливішим аспектом при виборі телескопа є і місце, де він розміщуватиметься, а ви проводити спостереження. Якщо ви плануєте огляд з балкона власної квартири, а живете у великому місті, де вночі досить сильне освітлення, то у вас практично не залишається шансів розглянути далекі небесні об'єкти. У разі краще підібрати оптичний прилад для здійснення близьких спостережень. Якщо експлуатація буде здійснюватися на дачі або в селі, де темне небо, а освітлення недостатньо потужне, то у вас є всі шанси розглянути далекі галактики.
Тоді є сенс купувати телескоп, що дозволяє наближати об'єкти до максимальної відстані.
Діаметр об'єктива чи апертура
Апертура – це здатність оптичного пристрою збирати світло, а також не дозволяти деталям зображення бути розмитими. Обсяг апертури вказується на міліметрах чи дюймах. Чим більший діаметр об'єктива, тим краще буде контрастність, яскравість та чіткість зображення. Такий показник є найважливішим у технічних характеристиках. Щоб мати можливість спостерігати за об'єктами сонячної системи в межах міста достатньо буде апертури в 120-150 міліметрів.