Як знайти підслуховуючий "жучок"? Поради професіоналів
Рис.1 Заходи щодо пошуку жучків та заставних пристроїв
Знайти таких фахівців зовсім непросто, оскільки специфіка та різноманітність способів пошуку прослуховування та жучків досить вузькі. За наявності професійної служби безпеки на підприємстві, яка має належний рівень досвіду та підготовки та оснащена відповідними матеріально-технічними засобами, можна вирішити це питання її силами. Якщо ж такої можливості немає, без допомоги фахівця не обійтися.
Важливо не поширюватися на плани здійснити пошук закладних пристроїв на об'єкті, не афішувати ні підготовку, ні сам пошук, адже серед осіб, які посягають на володіння секретними даними, можуть виявитися зовсім несподівані люди, наприклад співробітники цієї організації. Отримавши попередження про захід пошуку і вилучення пристроїв, що прослуховують, вони легко помітять сліди своїх неправомірних дій.
Рис.2 Пошуковий комплект модель CPM-700 Deluxe
Важливим моментом у пошуку жучків є виявлення можливих супротивників та зацікавлених осіб. Для цього здійснюється низка аналітичних робіт, за результатами яких проводиться оцінка рівня небезпеки та ступеня можливого технічного оснащення зловмисника. Жучок – аж ніяк не дешевий пристрій, особливо якщо це професійний засіб, і його вартість часом сягає кількох тисяч доларів США. Тому безглуздо підозрювати в шпигунстві прибиральницю приміщення, її можуть використовувати хіба що як виконавець.
Потрібно визначити масштаб запланованих пошуків, позначити кількість приміщень, що піддаються моніторингу. Ще один важливий етап - визначення можливих заходів у результаті виявлення прослуховування, але неможливості визначити її автора. Фахівці радять у таких випадках нейтралізувати пристрій, що прослуховує, і контролювати місце його виявлення. Часто в такий спосіб вдається знайти самого шпигуна.
Рис.3 Пошуковий комплект OSCOR-5000E 5.0
Виявлення жучків здійснюється у кілька етапів:
- Огляд обстежуваної території з визначенням слабких місць та можливих місць закладання;
- Дослідження будівельних конструкцій, дверей та вікон, стін, меблів та офісного обладнання;
- Перевірка особистих речей власника приміщення, якими користується постійно;
- Дослідження засобів провідних комунікацій приміщення, якими можуть транслюватися сигнали заставних пристроїв;
- Моніторинг звукоізоляції елементів будівельних конструкцій для визначення трансляції звуковими хвилями.
Незалежно від результатів пошуку, фахівці радять вжити деяких заходів безпеки, щоб уберегти своє приміщення від можливого витоку інформації в майбутньому. Для цього слід контролювати телефонні переговори, встановити на підприємстві приховане відеоспостереження, підвищити звуконепроникність приміщення.